Rozhledny


Kozákov

Kozákov

Kozákov (744 m.n.m.) je nejvyšší hora Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší, opředena pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí. Na křestním listě má Kozákov jako datum narození napsáno: prvohory - melafyr. Mnohem později se mu dostalo dalšího sopečného polevu třetihorním čedičem. Již pravěcí lovci usídlení v okolních jeskyních z polodrahokamů zhotovovali jednoduché nástroje. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes.


 

  Černá studnice

Černá studnice

Vrchol vysoký 869m.n.m. ,který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Pro Jablonečáky znamená něco jako Ještěd pro Liberečáky, a snad i právě proto, na něm nesmí chybět rozhledna. A po pravdě řečeno na tomto vrcholu vyrostla opravdu impozantní stavba. Již v roce 1885 zde Liberecký horský spolek vybavil dvě skalky zábradlím a plošinou, a ty pak sloužily výhledu. Pouze s tím se ale nehodlala smířit Jablonecká sekce horského spolku, a po svém oddělení od Libereckého ústředí Německého horského spolku, vypracovala plán na stavbu kamenné věže. Takové, která by opravdu reprezentovala. Projektem byl pověřen architekt Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza. 14.8.1905 byla rozhledna i s chatou dokončena a předána veřejnosti. Věž je vysoká 26m , její stěny jsou u paty široké 1,6m a některé žulové dílce váží až tři tuny. Nahoru vede celkem 91 schodů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je, jak jinak, impozantní výhled.
Pro důkaz klikněte na okénko "výhled". Je vidět celý Jablonec a 75% Liberce a celý Ještědský hřeben. Na druhé straně jsou naše nejvyšší hory Krkonoše , a samozřejmě také Jizerské hory. Dále pak Český ráj a třeba i hrad Bezděz.

Na Černou studnici se dá dojet autem, nebo na kole přímo až k vrcholu. Pojedete z Jablonce směrem na Železný Brod a ve Vrkoslavicích odbočíte před restaurací "Dělnický dům" doleva do kopce a po modré turistické značce dojedete do obce Dolní Černá studnice, kde se dáte opět doleva a stále po modré až k vrcholu (asi 4km). Pro pěší doporučuji vystoupit z vlaku ,na trase Jablonec nad Nisou-Tanvald, ve stanici Lučany nad Nisou a pak po červené (viz rozcestník) asi 4,5Km. Na kole, nebo pěšky se sem dá dostat prakticky ze všech stran. Dle mapy můžete sami naplánovat Váš ideální výlet, třeba z Tanvaldu po celém Černostudničním hřbetu, kde narazíte také na množství skalních vyhlídek. Ve zdejší restauraci se můžete najíst i napít. Rozhledna na Černé studnici, je můj tip na nejkrásnější rozhlednu Jizerských hor.


 

 Ještěd

Ještěd

Ještěd, to je vrchol a dominanta Liberecka, kterou snad ani není třeba představovat. Něco si ale stejně povíme o jeho minulosti. Už v roce 1876 a to přesně 7.května se na 1012m.n.m. otevírá první rozhledna. Je také první dokončenou rozhlednou v této oblasti (je tu v té době jen nedostavěná část rozhledny na vrcholu Hvězda). Tato věž je dřevěná, odkrytá a 5m vysoká a stává se jedním z hlavních cílů turistů z celého okolí. To samozřejmě způsobilo brzké opotřebení dřevěné konstrukce a věž musela být roku 1889 stržena. Druhá věž, již 8m vysoká, byla též dřevěná, a na plošinu ve tvaru šestibokého hranolu se vešlo 20 osob. Byla otevřena jen několik týdnů po zániku první věže. Vydržela však také velmi krátkou dobu a roku 1903 musela být též stržena. Liberecký horský spolek se však nevzdával a ještě před stržením druhé věže existoval projekt na vybudování horského hotelu. Projekt vypracoval a stavbu vedl liberecký stavitel Schäfer, a na tomto vrcholu vyrostla konečně reprezentativní stavba, kterou viděli obyvatelé i vzdálenějšího okolí. Byl to horský hotel s 23m vysokou rozhlednou a slavnostní otevření se konalo 13.1.1907. To odstartovalo závody ve výstupech na Ještěd a hotel měl o návštěvnost postaráno. Jedné ženě se podařilo na tento vrchol vystoupat během jediného roku 709x . V roce 1933 byla mezi Ještědem a Horním Hanychovem zbudována lanovka a celý horský hotel se stal majetkem ČSD . Hotel stále fungoval bez problémů až do osudného dne 31.1.1963 , kdy při rozmrazování potrubí celá stavba do základů shořela. Tak skončila historie rozhleden na tomto vrcholu.

21.9.1973 je zde otevřena originální stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu, jedná se o dílo arch. Karla Hubáčka, který za něj dostal prestižní Perretovou cenu. Zahrnuje restauraci, hotel a vrchní část je využívána k televizním a telekomunikačním účelům. Nyní ( v r. 2000) je hotel nově nasvícen, takže i v noci je to zajímavá podívaná. Bez této špičaté dominanty si Ještědský hřeben již nikdo nedokáže představit. I přesto, že se již nejedná o rozhlednu, milovníkům krásných výhledů návštěvu vřele doporučuji. Je zde vynikající kruhový výhled, za pěkného počasí až 60km (viz odkaz "výhled").


 

Bramberk

Bramberk

Právě jste vystoupali na dvouvrcholový kopec nad městem Jablonec nad Nisou, z něhož jeden vrchol nese jméno "Krásný" a druhý "Bramberk". A právě na tomto druhém vrcholu se nachází masivní kamenná věž postavená z tvrdé zdejší žuly. Je typickým obrazem rozhledny a dílem stavitele a architekta Roberta Hemmricha. Postavila ji Lučanská sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory(Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isergebirge) a dne 16.6.1912 slavnostně otevřela. Je to 21m vysoká věž s 87 dřevěnými schody. V bezprostřední blízkosti je též chata s restaurací a asi o 200m dál, hotel Krásný. Před kamennou věží zde stála od roku 1889 dřevěná rozhledna, postavená též Lučanskou sekcí, ta byla ale přes přetrvávající špatné počasí a finanční nedostatek často nepřístupná. Nyní je Bramberk velice oblíbeným výletním místem i díky nedávno zrestaurované chatě. Vstup je zde zdarma.

JAK NA BRAMBERK?
Na tento vrchol se nejlépe dostanete od obce Lučany nad Nisou, která se nachází od Jablonce směrem na Tanvald. Je to pro pěší velice příjemný výstup lesem, po červené turistické značce asi 2,5Km . Do obce Lučany přijedete vlakem z Liberce a Jablonce, nebo z druhé strany z Železného brodu a Tanvaldu. Autem a na kole se dá dojet po silnici též z Lučan a zaparkovat přímo pod rozhlednou na vyhrazeném parkovišti. Z druhé strany , t.j. z Jizerských hor se sem dá dojít, či na kole dojet po červené značce od rozhledny Slovanky.


 

Kopanina

Kopanina

Toto je název 657m.n.m. vysokého kopce nad zříceninou hradu Frýdštejn a Malou skálou. Tento vrch bývá spojován s Českým rájem, ale ve skutečnosti je součástí Ještědského hřebene . S myšlenkou vybudovat na tomto vrcholu rozhlednu , přišla turnovská sekce Klubu českých turistů (takže konečně český zástupce) v roce 1993 a projekt vypracoval ing.František Dub z Turnova, a stavbu provedl stavitel Knop z Turnova. 3.6.1894 bylo dílo slavnostně otevřeno. Jednalo se o cihlovou, válcovou věž vysokou 18m a zakončenou cimbuřím. Věž byla nazvána Pacltovou rozhlednou, ale tento název se příliš neujal. V roce 1936 byla rozhledna doplněna krytou nástavbou s okny a tak slouží dodnes. Poslední úpravy se konaly v roce 1999 a to dostala rozhledna nový kabát. Výhled je odtud nádherný a poněkud odlišnější od rozhleden ležících v centru Jizerských hor. Je odtud vidět celý Český ráj , Malá skála , řeka Jizera, ale i již zmíněné Jizerské hory v čele s Černou studnicí. Netradiční pohled na Ještěd, přes celý jeho hřeben a Bezděz, Ralsko , Máchův kraj, a třeba i Kozákov a Tábor.

Dostanete se sem jednoduše autem nebo na kole z Jablonce nad Nisou a Liberce přes Rychnov u Jablonce n.N. Z této obce je to jen 4km a pěšky z téže obce po žluté, nebo modré tur. značce asi 3km. Parkovat je dobré u chaty Kopanina hned u silnice a pak je to už jen 500m. Pokud nebude pravděpodobné, že u rozhledny je obsluha, vypůjčíte si klíče na zálohu 100Kč v domě č.p.14. Hned za autobusovou zastávkou na druhé straně silnice.

Ocenění Hotelstars.cz

www.hotelstars.cz - Formanka Penzion Superior

Naše provozovny

Hochwertige Unterkunft

Počet hvězd

 

Free WiFi connection

Free Wifi

 

Follow us on Facebook

Najdete nás i na Facebooku

 

Formanka logo